iAuto nr 161
Ostatni numer w tym roku oddajemy Państwu z najlepszymi życzeniami świątecznymi.
Tak jak nasz 161 numer iAuto jest wypasiony, tak i wypasionych świąt Państwu życzy cała redakcja gorącym sercem. I byście w Nowy Rok przemknęli w zdrowiu, które pozostanie na długich 12 miesięcy. Do następnych życzeń je podtrzymujących.
Tymczasem w numerze mamy dla Państwa:
aktualności – Nissan na Księżycu, aplikacja Garmina i FIA Smart Driving Challenge, redukcja kurzu w Skodach, milion samochodów elektrycznych, zmiany w F1, zimowe paliwo w Circle K, i dalszy spadek sprzedaży.
A dalej o tym, że tunel na S1 otwarty, wrażenia z jazd SsangYongiem Tivoli, subiektywny top 10, jak sprytnie kupować używane auto, nominacje w konkursie na samochód roku, koty z COTY – Bravo/Brava, jak naprawiamy reflektory, testy zderzeniowe, książka o FSO, Motofaktor o przestojach, Motofaktor rozmawia z Jakubem Farysiem o przyszłości motoryzacji, jak radzić sobie z e-TOLL, felieton M. Suszczewskiego o zbiorkomie, sport i pieniądze w Formule 1, fotorelacja z warszawskiej Barbórki, samochody rajdowe nielegalne?, rysunek Tomasza Rzeszutka, Kalendarium M. Rzońcy. Czyli same fajne rzeczy. Niespodzianką jest Kalendarium kolegi Rzońcy, jaki właściwie związek z motoryzacją ma Ophra Winfrey?
Zapraszamy do lektury.
Spis treści
- Strona 2.
Od Naczelnego
Naczelny pisze o mistrzach.
- Strona 3.
Aktualności
Księżycowy łazik Nissana
Ekologicznie i bezpiecznie
Czyste powietrze w Škodach
Milion samochodów elektrycznych
Zmiany w komunikacji F1
Zimowe paliwo w Circle K
Sprzedaż samochodów spada
- Strona 8.
Światło w tunelu
Mirosław Rutkowski
Dopiero 20 grudnia został otwarty długo wyczekiwanego fragment Południowej Obwodnicy Warszawy – tunel pod Ursynowem. W ostatnich dniach odbyła się próba generalna wszystkich służb w razie zagrożenia i wypadku. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje o funkcjonowaniu tego skomplikowanego elementu infrastruktury drogowej.
- Strona 12.
Wbrew schematom
Anna Lubertowicz-Sztorc
Tivoli – koreański crossover podczas jazdy testowej zwracał sporą uwagę. Być może jest to zasługa znaczka mało popularnej marki SsangYong, być może przyczynił się do tego czerwony kolor – Cherry Red, w którym Tivoli wygląda niezwykle atrakcyjnie, a być może to po prostu naprawdę ładne i ciekawe auto.
- Strona 15.
Subiektywny top 10
Klaudiusz Madeja
Postanowiłem pod koniec roku pokusić się o coś w rodzaju podsumowania. Ale trudno takowe zrobić w sytuacji, gdy z braku podzespołów niektóre fabryki zatrzymują lub ograniczają produkcję. Dlatego przygotowałem subiektywny ranking aut kompaktowych w Polsce a.d. 2021.
- Strona 27.
Jak snajper
Marcin Suszczewski
Amatorzy aukcyjnych zakupów powinni znać to pojęcie.
Snajperem jest aplikacja lub ktoś, kto potrafi wyczekać cierpliwie do ostatniej chwili i wtedy złożyć ofertę, która sprzedającemu przyniesie ulgę, a snajperowi da sporo satysfakcji.
- Strona 29.
Czy Lew się obroni?
Maciej Rzońca
28 lutego 2022 roku ogłoszone zostaną wyniki dziennikarskiego plebiscytu na „Samochód Roku”, czyli Car of the Year. W najnowszej edycji tego konkursu bierze udział 61 przedstawicieli motoryzacyjnych mediów z 23 europejskich krajów (w tym Maciej Ziemek oraz Roman Popkiewicz z Polski). W tym roku wzięli oni pod uwagę blisko 40 samochodowych nowości, a – już zgodnie z pewną tradycją – na początku grudnia wyłonili siedem modeli, które trafiły do ścisłego finału.
- Strona 32.
Amricano
Marcin Suszczewski
Kiedy w 1956 roku Renato Corosone pisał muzykę do prześmiewczego tekstu pióra swojego kolegi, Nicoli Salerno, nikt nie przypuszczał, że „Americano” będzie potem takim przebojem, coverowanym w przyszłości przez kolejnych artystów, nawet Lady Gagę.
- Strona 38.
Naprawiamy reflektory
Artykuł sponsorowany
Współczesne samochody wyposażone są w reflektory wykonane z tworzyw sztucznych. Mają wiele zalet, ta technologia pozwala projektować wymyślne kształty lamp, dla producentów ważniejsze jest jednak to, że od dawnych, metalowo-szklanych są znacznie tańsze w produkcji. Mają jednak poważną wadę. Po kilku latach poliwęglan zastępujący szkło matowieje.
- Strona 42.
Na dwóch biegunach. Nowe testy Euro NCAP
Maciej Rzońca
Zbliża się koniec 2021 roku i niezależna organizacja Euro NCAP nabrała tempa w publikowaniu wyników swych testów modeli, które weszły do sprzedaży w ostatnich miesiącach. Ostatnie z nich zaskakują, gdyż po raz pierwszy od dłuższego czasu trafił się samochód oceniony na „zero” gwiazdek, i to marki, która do tej pory mogła uchodzić pod względem bezpieczeństwa za wzór.
- Strona 45.
„Kolebka polskiej motoryzacji” – Andrzej Krzysztof Wróblewski
Klaudiusz Madeja
Nieprzypadkowo na prezentację książki dla prasy wybrano Muzeum Motoryzacji i Techniki Skarb Narodu, działające na terenie byłej Fabryki Samochodów Osobowych na Żeraniu w Warszawie. To przecież kawał historii polskiej motoryzacji. Obecnie w dawnych halach produkcyjnych stoją piękne samochody, które zgromadził i pielęgnuje Robert Brykała z kilkoma przyjaciółmi.
- Strona 47.
Przestój w fabrykach – jak radzą sobie producenci części?
Joanna Piszcz – MotoFaktor.pl
Z powodu problemów z dostawami na światowych rynkach w Polsce stanęły fabryki Fiata. Sprawdzamy, jaki ta sytuacja ma wpływ na producentów części zamiennych.
- Strona 49.
Zmiany, zmiany, zmiany…
Adrian Januszkiewicz – MotoFaktor.pl
Rozmowa z Jakubem Farysiem,
Prezesem Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.
- Strona 51.
Jak poradzić sobie z e-TOLL?
Maciej Rzońca
Od 1 grudnia tego roku na państwowych odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA na stałe podniesiono szlabany przy punktach poboru opłat. Dotyczy to odcinków autostrady A2 Konin – Łódź Stryków oraz A4 Wrocław – Gliwice Sośnica.
- Strona 53.
Zbiorkom
Marcin Suszczewski
Tym właśnie, lekko jednak pogardliwym, pojęciem przyjęło się dzisiaj odnosić do pojazdów komunikacji miejskiej, inaczej zbiorowej. Normalnie, może stanąłbym w ich obronie, ale po tym, co spotkało mnie niedawno w jednym z nich, nie mam na to ochoty.
- Strona 55.
Sport czy kasa?
Mirosław Rutkowski
Na uroczystej gali FIA zabrakło Lewisa Hamiltona. Sześciokrotny mistrz świata Formuły 1 zignorował uroczystość uhonorowania tegorocznych mistrzów świata w sportach motorowych. Żeby było jeszcze bardziej groteskowo Sir Lewis Carl Davidson Hamilton ponoć przestał obserwować profil F1 w mediach społecznościowych… A Toto Wolf wyraża nadzieję, że kierowca nadal będzie jeździł w wyścigach Formuły 1.
- Strona 58.
Barbórka i Karowa
Mirosław Rutkowski
Fot. Dominik Kalamus
Od lat jedną z najważniejszych imprez sportów samochodowych jest warszawska Barbórka. Ten szczególny rajd, w którym rywalizacja toczy się na kilkunastu kilometrach jedynie o prestiż i sławę. Puchary mają szczególną rangę, chociaż żadne oficjalne tytuły, ani w Rajdzie Barbórka, ani w Kryterium Asów nie są przyznawane.
- Strona 66.
Dziura w prawie
Mirosław Rutkowski
Przy okazji Rajdu Barbórka po raz kolejny odżyła sprawa zgodności rajdowych samochodów z wymogami polskiego prawa o ruchu drogowym.
- Strona 68.
Po sezonie
Tomasz Rzeszutek
- Strona 69.
Wydarzenia i rocznice: listopad 2021
Kalendarium pod redakcją Macieja Rzońcy
Talk-show, który stał się legendą.
W 1983 roku w stacji telewizyjnej ABC7 Chicago rozpoczęła pracę 30-letnia Ophra Winfrey. Nie była już wówczas nowicjuszką w tej branży – wcześniej przez kilka lat była prezenterką wiadomości oraz prowadzącą talk-show „People Are Talking” w lokalnych telewizjach w Nashville i Baltimore. Niedługo później powierzono jej prowadzenie porannej audycji „AM Chicago”, w której prowadziła rozmowy z zaproszonymi gośćmi, czyli stała się gospodarzem czegoś w rodzaju „telewizji śniadaniowej”. W jej wykonaniu – w ciągu niewielu tygodni – program awansował z ostatniego na czołówkę rankingu popularności. To był dopiero początek błyskotliwej kariery Ophry…